Сравнително ново изследване (2009 година) показва риска за човешката популация от инфекция с Dirofilaria immitis в ендемични за този причинител ареали. Колегите в Северна Испания за проучили разпространението на този паразит сред животните (кучета и котки) и хората. Резултатите са интересни - 12% от домашните любимци са положителни за наличие на антиген, а при хората 11,9% са положителни за антитела. Белодробната дирофилариоза се среща основно в САЩ, Япония и Австралия. Напоследък се наблюдават случаи и в други ендемични региони, при това с увеличаваща се честота. Географията на заболяването се разширява поради промените в климата и ред други фактори.
Кога ли тези промени и новопоявяващи се рискове за здравето на човека ще стигнат до умните глави, които изготвят държавната профилактична програма? Доста по-стари сероепидемиологични изследвания (1991 година) показват, че има тясна връзка между случаите на дирофилариоза при популациите на кучето и на човека. По-простичко казано там, където кучетата боледуват от дирофилариоза, боледуват и хората. Каква е ситуацията в България? Кой да ти каже?! Всъщност има ли дирофилариоза по кучетата в България?! Сигурно няма! Както няма и ред други заболявания!
Изобщо какво правят компетентните органи, за да предпазят данъкоплатеца от нововъзникващите заболявания? Някакви проучвания, изследвания, програми? Де да знам! Някой знае ли? Ако знае - да сподели!
Понякога има неща, които ме тормозят. В древността процедурата е била следната: изкопаваш дупка някъде насред полето, извикваш си болките и ти олеква! Високотехнологичният вариант се нарича блог - тук мога да си викам колкото искам, че цар Мидас има магарешки уши! Нали той беше с магарешките уши?! :-)
ЩУРАЦИ!
понеделник, 25 януари 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
3 коментара:
Кой , аджеба е компетентният орган? нвмс ли /малките букви НЕ са грешка/- дето по новия"проектозакон" няма да им искаме разрешение за наблюдение на луната?Ние от бвс/същото/ , дето сме се втурнали в разни котерийни борби и не пишем и не чуем нищо друго ? - Да бе да!Докато я има таз феодална недомислица -"ветеринарен участък", докато чиновници във ветеринарията стават тези дето за никъде другаде не стават , докато не разберем ,че обучението ни не свършва с връчване на дипломата , а ЗАПОЧВА от там и докато не ни стане ясно че само колизия/и то много сериозна/ в бранша не остави на принципа на свободната конкуренция тези които могат и са търсени - така ще е !
Нещо , с тез профили сбърках , та за туй на втори "анонимен" - ха-ха, коментар си пиша и името -д-р Ангел Трифонов!
Струва ми се, че в случая нвмс и бвс действат съвсем адекватно на собствените си интереси - имам предвид, че на тях ще им излиза много по-евтино да преповтарят (с леко пипване тук-там) всичко свързано с ДПП от година на година, отколкото да финансират изследвания, целящи едно перфектно избистряне на нещата с цел постоянното й актуализиране.
А и в случая опираме и до интересите на международната ветеринарна номенклатура - респ. - и до тези на големите транснационални корпорации в нашия сектор.
Но, ако се върнем на ниво РБ - най-малкото, което може да направи държавната власт, е да потърси сметка на хората, които получават заплати за това, защо не правят нужното по изучаването на "тези промени и новопоявяващи се рискове за здравето на човека" - казвам го със задължителната уговорка, че всеки от нас познава и научни работници, които го правят - и всички ние с интерес четем техните писания - но, в същото време - многократно повече са тези хрантутници на държавната ясла, до чиито залоясали мозъчето все още не е стигнала идеята, че ние - хората в организациите на бюджетна издръжка - сме слуги на данъкоплатците, а не техни господари.
Публикуване на коментар